تبلیغات
مداد سرخ / حجت عسکری - ما "نیست" منسوخ شده در "هستیم"
 
 

الف)


مثل همیشه با "نمی دونم" شروع میکنم

نمی دونم  واسه رسیدن امروز خوشحال باشم یا نه

امروز_عید قربان_اولین عید قربانیه که من خوشحالم

امروز برای من عید بود

حس خیلی خوبی دارم وقتی میخوام سالگرد گیاهخواریم رو جشن بگیرم

دقیقا یک سال از روزی که من تصمیم گرفتم گوشت رو از سفره ام کنار بگذارم میگذره

دلم میخواد به تمام مردم دنیا بگم که چقدر خوشحالم

 بگم که چقدر لذت میبرم

بگم که...

 

میدونید چیه؟

جدا از تمام توجیه و بهانه ها و به دور از شنیدن استدلال های ایدئولوژی مابانه که برای کشتن و خونریزی حیوانات بی گناه شنیدم میخوام تاسف بخورم

میخوام به حال خودم و خودمون تاسف بخورم

میخوام ببینم آیا نمیشه یه زندگی مشترک رو بدون خونریزی، بدون یتیم کردن یه بره آغاز کرد؟

نمیشه وقتی کسی از سفر حج بر میگرده به جای قتل و خونریزی با یه شاخه گل رز به استقبالش رفت؟

نمیشه به جای گرفتن جان یه حیوان، به میزان ارزش ریالی اون به نیازمندان کمک کرد؟

نمیشه وقتی از خرید اتوموبیل و خونه خوشحالیم با گرگ سیرتی و درنده خویی، حیوانات بیگناهی رو که تنها تفاوتشون با ما عدم رشد سلول های مغزشونه تکه پاره نکنیم؟

گفتم درنده خویی، خیلی جالبه این صفت رو مذموم میدونیم در حالی که خودمون مصداق کاملشیم

به گرگ و کفتار و پلنگ خرده میگیریم که چرا میکشن و میخورن و خون میریزن در حالی که به طبیعتشون توجهی نمیکنیم

توجه نمیکنیم اونها فقط وقتی حیونی رو میدرن که گرسنشونه ولی ما انسان های مهربان و نوع دوست و ... چی؟

خیلی جالبه که بدن ما ذره ای به محصولات گوشتی نیاز نداره اما...

وقتی میبینم تو طول تاریخ بزرگانی مثل بودا، زرتشت،  گاندی، لامارتین، ارسطو، ابوعلی سینا، ژان ژاک رسو، فیثاغورث، انیشتین، ادیسون،ولتر، داوینچی، صادق هدایت، سقراط، افلاطون، تولستوی، برناردشاو، شوپنهاور، فرانسیس، نیوتن، نجم الدین رازی، عطار و ... بودند که گیاهخوار شدند؛ وقتی میبینم روز به روز داره به نعداد گیاهخوارها اضافه میشه؛ وقتی میبینم درعرض همین یک سال تونستم دست چند تا از دوستانم رو از خون بشویم و چندین نفر رو به چالش بکشونم و به فکر وا بدارم؛ به آینده امیدوار تر میشم.

 

به هر نگاه امروز برای من خیلی سخت بود

هم از تکرار این اتفاق خشن میرنجم و هم از این که میتونم واسه گیاهخوار شدنم سالگرد بگیرم به خودم می بالم

 

 

******************************

 

ب)

 

صادق هدایت

 

این نام، خود مبین گفته های بسیاری در باره اوست صادق را بزرگترین نویسنده ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته اند و به حق که جز این نیست قطع به یقین از محبوب ترین نویسنده های ایران زمین است انسانی بزرگ که در آغاز جوانی گیاهخواری را پیشه کرد و تا آخر عمر بر آن ماند ، شاید بهترین ترجمه هایی که از سارتر ، چخوف ، کافکا ، گاستون ژلو ، لانژ و .. به دست ما رسیده کار هم اوست . شاید هیچ کس همچون هدایت نمیتوانست مسخ کافکا را به ما بچشاند ، خیام شناسی که تلاشش برای معرفی خیام حقیقی درخور تقدیر است مترجمی که علاوه بر فارسی و فرانسوی و آلمانی و انگلیسی و روسی و ... بر زبان پهلوی هم تسلط کامل داشت تا حدی که نزدیک به شش اثر مهم را از آن زبان به فارسی ترجمه کرده است.

با توجه به اینکه امروز عید قربان هست و هرساله در این چنین روزی میلیون ها حیوان هدف ساتور و چاقوهای انسان(؟) ها میشن تصمیم گرفتم صفحات هفت تا ده  کتاب فواید گیاهخواری اثر با ارزش صادق هدایت رو تو این قسمت از وبلاگ بذارم البته لینک دانلود این کتاب رو هم تو قسمت "ج" گذاشتم:

 

« گله های حیوانات از شهرهای دور دست در مدت پانزده یا سی روز بضرب چوب و تازیانه رانده می شوند اگر بین راه از خستگی بیافتند با سیخک بلندشان می کنند و گاهی چندین روز بدون خوراک زیر تابش آفتاب سوزان یا در آغل های چرک و متعفن بسر می برند. بعضی از آنها می میرند و هرگاه یکی از آنها در بین راه زائید برای اینکه از کاروان عقب نماند بچه او را جلو چشم مادرش سر می برند، هنوز حیوانات بیچاره از خستگی راه نیاسوده اند که با تازیانه بسوی سلاخ خانه روانه می شوند. بمحض ورود در این ساختمان کثیف غم انگیز بوی خونی که خفقان قلب می آورد، زمین نمناک، خون تازه ای که از هر سو روان است، فریادهای جانگداز حیوانات، جسدهائی که بخون خود آغشته شده و با تشنج میلرزند. اسبهای لاغر نیمه جان که دو طرف آنها لاشه آویخته اند و قصابهائی که برای خرید لش مرده، آمد و رفت می کنند و از طرف دیگر ناله گوسفندان و همهمه صدای دشنام و داد و فریاد آدمیان، حیوانات بیچاره از این منظره چرکین و بوی گوشت گندیده و خون برادرانشان پیش بینی سرگذشت هولناک خود را می نمایند .
پذیرائی کنندگان آنها با چهره های درنده و طماع جلو آمده هر کدام کارد و ساطور خونین بدست دارد و روی پیش دامنی آنها از خون بسته شده ی سیاه رنگ و چربی برق می زند سپس آنها را بزحمت از همدیگر جدا کرده کشان کشان به گوشه ای می برند بعد دستها و پاهای حیوان را گرفته تا می کنند و اگر خواست استقامت بماید با لگد و زور ورزی او را زمین می زنند. حیوان دیوانه وار کوشش می کند تا خودش را از زیر دست دژخیم رها بنماید اما سر او را پیچ داده گلویش را با کارد پاره می کند. آنوقت خون فوران می زند هر دفعه که هوا از ریه های او بیرون می آید صدای خشکی تولید کرده خون به اطراف پاشیده می شود. پس از آن مدتی دست و پا زده در خون خودش غوطه می خورد و هنوز جانش بیرون نرفته که سر او را جدا نموده بادش می کنند. چشمهای سیاه و درخشان حیوان که تا چند دقیقه پیش، از زندگی سرشار بود غبار مرگ پرده ای روی آن را می پوشاند و زبان از دهانش با کف خونین بیرون می آید بعد از آن شکمش را شکافته دل و روده حیوان را بیرون می کشند. بوی پشگل و بخاری که در هوا پراکنده می شود و خون غلیظ گندیده که مگس و پشه روی آن پرواز می کنند منظره ای چرکین و مهیبی را نمایان می سازد .

قصابها تا بازوی خودشان را در روده و خون حیوان فرو میبرند پس از آن پوست او را جدا می کنند و بعد آن لاشه های لرزان حیوانات را با سرهای بریده و شقیقه های کبود و شکم های پاره شده و جگرهای سرخ که اغلب داغ چوب و تازیانه ای که پیش از کشتن بحیوان زده اند روی گوشت او نمودار است در گاری به چنگ آویخته و یا روی اسب انداخته به دکانهای قصابی می فرستند. آنها این لاشه ها را گرفته تکه تکه نموده دستها و پیش بند خود را از نو خون آلود می نمایند و این تکه های گوشت کشته شده فروخته می شود.
مردم شکم خودشان را پر از این گوشت مردار کرده در همه خانه ها هنگام خوراک بوی دل بهم زدن عضلات سرخ کرده و پخته شده با هزار گونه آب و تاب رنگرزی پیرایش کرده اند بلند می شود- بچه، زن، مرد از این تکه ها می خورند و اینها همان مردمانی هستند که لاف تربیت و ظرافت اخلاق و پاکدامنی و پرهیزکاری و مهربانی می زنند

 

******************************

 ج)

معرفی و دانلود کتاب

 

دوستانی که به من لطف داشته و دارند میدونند که همیشه پست های "مداد سرخ" از سه قسمت تشکیل میشد ولی از این به بعد قسمت دیگه ای به نام معرفی کتاب هم اضافه میکنم و سعیم بر اینه که هر کتابی رو که  خوندم و لذت بردم هم به دوستانم معرفی کنم و هم لینک دانلودش رو بذارم.

امروز پیشنهاد خوندن دو کتاب "فواید گیاهخواری" و "انسان و حیوان" رو میدم

هر دو کتاب که حجم کمی هم دارند نوشته صادق هدایته، هدایت توی این کتابها با قلم توانای خودش ذهن خلاقش و وجدان بیدارش در مورد حیوان و انسان و گیاه حرف زده هر دو کتاب در من تاثیر زیادی گذاشت به خصوص "فواید گیاهخواری" که به جرات میگم یکی از بهترین کتابهایی است که خوندم.

 

دانلود کتاب فواید گیاهخواری  صادق هدایت

 

دانلود کتاب انسان و حیوان  صادق هدایت

 

******************************

 

د)

 

متاسفانه  مثل پست قبل ابراز شرمندگی میکنم

چون خیلی وقته نتونستم شعر جدیدی کار کنم و کوهی که از کارهای نا تمام روی دوشمه هر لحظه من رو بیشتر و بیشتر میشکنه

البته نا گفته نمونه دو سه تا داستان کوتاه نوشتم که سعی میکنم توی پست بعدی بذارم

فعلا برای خالی نبودن عریضه دوتا از رباعی هام رو مینویسم اولی خیلی قدیمیه دومی خیلی قدیمی نیست:

 

گفتند که از عالم دیگر هستیم

گفتند که از فرشته بر تر هستیم

دست از سخنان بی تفکر بردار

ما "نیست"  منسوخ شده در  "هستیم"

 

 

چون "او"  و  "تو"  وحدت آفرین هرگز نیست

منفور تر از شما دو تا اینجا  کیست؟

هر دو که برای هشت سال آمده اید

پس فرق شما و جنگ تحمیلی چیست؟

حجت عسکری

 


نوشته شده در تاریخ شنبه 7 آذر 1388 توسط حجت عسکری


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ
جستجو
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت